
Na základě úzké spolupráce se Střední školou uměleckoprůmyslovou v Ústí nad Orlicí a Pardubickým krajem jsme vytvořili návrh nového objektu školy v bývalém textilním areálu v centru města v poměrně krátké době. Zadání projektu bylo vypracovat dokumentace pro povolení a realizaci stavby na základě investorem předložené studie. Ta se ale hned v úvodu ukázala jako nepoužitelná, jelikož bylo upuštěno od původního záměru využití části původních hal bývalé textilky.

V první řadě bylo tedy nutné zpracovat nový návrh stavby. Díky využití metodiky BIM jsme mohli nové návrhy rychle a čitelně prezentovat a finální výstup uzpůsobený dle potřeb uživatele i investora jsme dokázali předložit v původně požadovaných termínech, které byly potřeba pro získání stavebního povolení a zahájení navazujících výkonových fází dle celkového harmonogramu a potřeb investora.
Souběžně s úvodní studií nového návrhu stavby jsme díky využití metodiky BIM dokázali velmi efektivně propočítat odhadované investiční náklady stavby. Následná diskuze s investorem odhalila značný rozpor oproti jeho stávajícím odhadům a díky této konfrontaci mohl investor s podstatným předstihem vypořádat nutné administrativní kroky pro navýšení potřebných investičních nákladů. V průběhu zpracovávání jednotlivých stupňů projektové dokumentace jsme si i nadále udržovali přehled o jejich předpokládané výši a dokázali je zachovat ve stejné, tedy námi původně odhadované výši, i po dokončení všech stupňů dokumentace.
Nároky uživatele na objekt byly nemalé, pracovali jsme nejen s požadavky na kapacity učeben a jejich provozní vazby, ale i s detailem rozměrů vybavení a grafických strojů, kterými se prostory vybavovaly. Výsledkem je objekt školy složený ze dvou výškově, tvarově a materiálově rozdílných hmot. Vyšší nárožní část ustupuje v místě hlavního vstupu a předsazené venkovní schodiště tak umožňuje a vybízí k pobytu před školou. Návrh se snaží i v dalších částech objektu podporovat vznik mimoškolních aktivit a poskytovat studentům nejenom prostor pro práci, ale také přednášky, výstavy a kulturní akce.

Materiálové řešení exteriéru objektu je navrženo z trvanlivých materiálů tlumených barev. Vstupní část je pokryta nerezovou sítí odkazující na bývalou továrnu textilií v kombinaci s keramickým obkladem, který pokrývá i zbývající část objektu. Na fasádě nechybí reklamní plocha určená pro vyvěšování pozvánek na výstavy, klauzury a další akce.

V interiéru školy byly v součinnosti s jejími zástupci určeny plochy pro vlastní dotvoření studenty. Tlumené barevné řešení je doplněno několika barevnými akcenty společných prostor. Z hlediska technologického objekt obsahuje vše, co se od moderní nízkoenergetické stavby očekává.